Geograficzne Spotkania na Krakowskim

27 kwietnia 2017
"Gwadelupa w końcówce sezonu turystycznego" - mgr Dorota Petryk

Wydział Geografii i Studiów Regionalnych jest otwarty również na przyszłych studentów. Dla uczniów szkół średnich kilka razy w miesiącu organizowane są "Geograficzne Spotkania na Krakowskim". Są to wykłady, które mają na celu zainteresowanie otaczającym światem, zarówno bliskim jak i dalekim, a poprzez atrakcyjne ujęcie treści programowych stanowią znakomite przygotowanie do matury.

Gorąco zapraszamy uczniów wraz z nauczycielami do udziału w wykładach.

Wykłady odbywają się w godzinach 15:00-16:30 w sali 102 na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejsze zgłaszanie grup chcących uczestniczyć w wykładach na adres: kingar@uw.edu.pl

Spotkania w semestrze letnim 2016/2017

16.03.2017
Państwo w kawałkach - o samorządzie terytorialnym i podziałach administracyjnych w Polsce i w Europie - dr Adam Gendźwiłł

Polska dzieli się na 16 województw, 380 powiatów i 2478 gmin - czy to dużo czy mało? Po co w ogóle dzielić terytoria krajów na kawałki? Wykład będzie poświęcony podziałowi administracyjnemu Polski i samorządowi terytorialnemu. Zostanie omówiona jego najnowsza historia, kilka fundamentalnych i kilka kosmetycznych zmian na mapie administracyjnej, a na tle przykładów z innych krajów europejskich omówione zostaną najważniejsze własności obecnego podziału administracyjnego.

6.04.2017
Czy zdjęcie może ukraść duszę? - mgr Paweł Cywiński

Aparat fotograficzny jest jednym z najważniejszych i najczęściej spotykanych elementów turystycznego ekwipunku. Wielu ludzi nie wyobraża sobie wakacji bez pstryknięcia zdjęć odwiedzanym miejscom i ludziom. Jednakże z etycznego punktu widzenia czym innym są wakacyjne zdjęcia wodospadów i gór, a czym innym mijanych ludzi. Na spotkaniu obejrzymy film dokumentalny "Z kamerą wśród ludzi" o wizytach turystów w wiosce grupy etnicznej Omo w południowej Etiopii i porozmawiamy o etyce fotografowania ludzi.

Gwadelupa w końcówce sezonu turystycznego - mgr Dorota Petryk

Gwadelupa to departament zamorski Francji położony w Ameryce Środkowej w archipelagu Małych Antyli. Sezon turystyczny, uzależniony w dużej mierze od warunków pogodowych, przypada mniej więcej na okres od końca listopada do przełomu marca i kwietnia. Turystyka również, obok rolnictwa, to główna gałąź gospodarki Gwadelupy.
Wystąpienie będzie podsumowaniem dwutygodniowej podróży w granicach francuskiego departamentu zamorskiego Gwadelupy. Będzie dotyczyło wysp: Gwadelupa (wyspa wchodząca w skład departamentu zamorskiego o tej samej nazwie), Marie Galante, Îles des Saintes, Îlet du Gosier.

Archiwum spotkań

Spis archiwalnych spotkań mozna znaleźć tutaj